A megtermékenyítést követően a magfejlődés során néhány zárvatermő csoportban a magkezdemény embriózsákot övező központi alapszövete a nucellusz is átalakul – teljesen, vagy részlegesen – tápanyag raktározó szövetté. Ekkor a kifejlett magban gyakran a triploid szekunder endospermium mellett/un belső táplálószövet/ egy diploid nucellusz eredetű raktározószövet is található, amelyet külső táplálószövetnek perispermiumnak nevezünk.
Az endospermium elsősorban fehérjéket raktároz, a perispermium inkább keményítő és lipidraktár, emellett jelentős mennyiségű ásványi só és vitamin is előfordulhat benne. A kétféle raktározó szövet megtalálható együtt néhány magban/pl a borsfélék-Piperaceae-családban, vagy a gyömbérféléknél/.
Ilyenkor az endospermium sejtjei közvetlenül szomszédosak ez embrióval, gyakran teljesen, vagy részlegesen szorosan körülveszik a csírát, míg a perispermium szövet sejtjei távolabb „kifelé”, vagy görbült embriójú magvaknál középen, lazább szerkezetben találhatók. Hasonló típusnak tekinthető néhány gazdasági szempontból jelentős növény magja a Chenopodiaceae, Amaranthaceae családból/cukorrépa, takarmányrépa, amaránt, quinola stb/.
A szegfűfélék alosztályban különösen a Silenoideae csoportban az endospermium oly erősen visszafejlődik, hogy csupán egy két sejtréteget alkot közvetlenül az embrió körül. Ezekben a magokban ténylegesen a perispermium az egyedüli raktározó- táplálószövet.