A konyhakömény/fűszerkömény/ Egész Európában, Nyugat- és Dél-Ázsiában honos széles körben használt fűszer-, és gyógynövény az ernyősvirágzatúak/Apiaceae/ növénycsaládból.. Hegyvidékeink nyirkosabb részein vadon is előfordul és sok helyen nálunk is termesztik. Egyéves(/Carum carvi forma annua/, és kétéves/Carum carvi forma biennis/ változatait ismerjük Az egy- és kétéves köményfajták habitusa, főbb morfológiai bélyegei, terméshozama és illóolaj-tartalma között nincs lényeges különbség. A kisebb eltéréseket a jellemzésben a megfelelő helyen ismertetjük.
A természetben is előforduló „vad” változat kétéves, teljes tenyészideje 410-460 nap. A növény az első évben csak nyeles összetett tőleveleket fejleszt. A magszár képződés, a virágzás és termésképzés hideghatást igényel. A második évben fejlődik ki elágazó hajtásrendszere a virágokkal, a termése júniusban érik be. A termés erősen pereg, ezért egyszerre nem takarítható be és bizonyos vesztességgel mindig számolni kell. Az egyéves kömény melegigénye nagyobb, valamivel magasabbra nő, még a vetés évében virágzik, és augusztus-szeptemberre pedig termést is érlel. Érett termése kevésbé pereg, ugyanakkor az egyéves konyhakömény a betegségek iránt nagyobb fogékonysága miatt nem terjedt el nagyobb mértékben a termesztésben.
Gyökérzete elágazó főgyökérrendszer, ujjnyi vastag, belül fehér, kívül kissé vöröses-barnás főgyökérrel.. A kétéves forma főgyökere karószerű, belül fehér, kívül vörösesbarna mélyre hatol. Az egyéves forma főgyökérrendszere kevésbé fejlett, vékonyabb nem túl mélyre hatoló és gyéren elágazó.
Az egy-másfél méter magasra nőtt hajtásrendszere fajtától függően már az első, vagy csak a második évben fejlődik ki . A szár alulról kezdve gazdagon elágazó, hengeres, barázdált..
Tőlevelei nyelesek, a levéllemezek többszörösen szárnyasan összetettek. Szárlevelei szintén összetettek, a felsők egyszerűbbek, a levélalap hártyás hüvely. A levélkék a levélgerincen egymással szemben állnak. A levelek és a levélkék tövében gyakran pálha szerű függelékeket figyelhetünk meg.
Virágzata fehér vagy halvány-rózsaszín összetett ernyő 5-10 egyenlőtlen, hosszú, felálló sugarú ernyőcskével. Gallérlevele nincs, a gallérka levelek ritkán megjelenhetnek, de korán lehullnak. A virágok csészéje keskeny szegéllyé redukálódott, a párta 5 fehér, vagy halvány rózsaszínű sziromlevele szabadon áll, 5 porzója egy körben foglal helyet. Két termőlevél összeforradásából képződött alsó állású termőjéből ikerkaszat termés fejlődik/”köménymag”/. A terméses kocsány felálló. A sarló szerűen görbült résztermés 4-7 mm hosszú, barnás színű. A két termésfél gyorsan szétesik a résztermések spontán szétválnak. A terméseken 5 világos, élesen kiugró borda és 4 sötétebb barázda látható. A barázdák irányában skizogén olajjáratok futnak.
A konyhakömény termés/Carvi fructus Ph.Hg.VIII./ számos nemzet konyhai kultúrájának alapvető fűszere, fűszerkeverékek és kivonatok egyik általános alapanyaga. Emellett széles körben alkalmazzák a tradicionális gyógyászatban emésztést könnyítő, puffadást csökkentő és hasi görcsoldó hatása miatt is. Az illóolaj antibakteriális hatását szintén igazolták in vitro vizsgálatokban.
A kellemes aromát és ízt adó hatóanyaga az illó olajban lévő karvon. Tartalmaz: 3-7% illóolajat (50-60% karvon, 30% limonén, dihidrokarvon, karveol stb.). Ezenkívül cserzőanyagot, gyantát, 10-20% zsírosolajat, 20% fehérjét találunk a drogban.