A tipikus, tisztán törpe szártagú virágoktól eltérően néhány virágban egy, vagy két internódium másodlagos interkaláris növekedésével megnyúlnak bizonyos virágelem körök/ leggyakrabban a porzókör , vagy a termőtáj/, amelynek következtében egyes részek kiemelkednek a virágból.
A ternőtáj/gynoeceum/ kiemelkedése a virágból a törpe szártagú virágtengelyen a porzók és termőtáj közötti szakasz/internodium/ megnyúlása következtében jön létre. A megnyúlás miatt a magház a bibeszállal és bibével együtt a virág többi része fölé emelkedik.
A termőtájat kiemelő és a virág felett tartó megnyúlt internódium a gynofor. A jelenség neve: gynoforia. A jelenség a Capparaceae családban több Capparis fajnál is előfordul, vagy a kedvelt díszvirág a Cleome szépségét is ez fokozza.
Természetesen virágszerkezeti adottságok miatt a porzótáj teljesen önálló kiemelkedése/androfor/ csak az egyivarú hímvirágokban fordulhat elő igen ritkán.
Ezekben az esetekben mindig egyetlen ivartáj különül el kiemelkedéssel a többitől. Mindkét ivartáj együttes kiemelkedése, elkülönülése akkor történik, ha a kétivarú virágban a porzókör alatti internodium nyúlik ki a virágban így a porzók és a teljes termőtáj/ a magház és a bibe/ együtt a takarótáj elemei fölé emelkednek/androgynoforia/. Szép példáját a golgotavirágnál/ Passiflora / figyelhetjük meg.
Extrém típus az un kétlépcsős kiemelkedés, amikor első lépésben a porzókör alatt levő internodium kiemeli együtt a porzó és a termőtájat/androgynofor/, majd ebből második lépcsőben a termőtáj további önálló kiemelkedéssel elkülönül/gynoforia/. Néhány trópusi Cleome és Gynandropsis fajnál találunk a virágban együttes androgynofor és gynofor alapu markáns elkülönülést a porzó és a termőtáj között.