Porzótáj (androeceum) a virág ivarleveleinek hím jellegű külső köre: a porzók összessége.Az ősi porzótáj a virágban sok tagból áll/un primer poliandria/ és a nagyszámú porzó szórtan a rendelkezésre álló viszonylag szűk helyen csavarvonalban helyezkedik el. A virágalkotó elemek elrendeződése ilyen esetekben általában spirális, vagy a takarólevelek tekintetében körökben álló: örvös/ciklikus/, és csak az ivarlevelek vonatkozásában spirális. Utóbbi típus az un spirociklikus virágszerkezet általános a boglárkafélék/Ranunculaceae/ családban.
A virágfejlődés későbbi állomásain a virágtagok kivétel nélkül körökben, örvösen állnak, így a porzók is körkörösen egy vagy több örvöt alkotva helyezkednek el. A porzókörök száma egytől háromig terjed, azonban ritkán nagyobb mint kettő. Több körben helyezkednek el a pipacsfélék porzói/un polistemon porzók/. Három kör mentén állnak/triplostemon porzók/ a csonthéjasok alcsaládjába/Prunoideae/ tartozó fajok porzói. Sokkal gyakoribb a két porzókörös elrendeződés/diplostemon/ és az egyetlen porzókört alkotó/haplostemon/ porzóállás.
Az egyetlen kört alkotó haplostemon elrendeződés az általános, tipikusnak tekinthető porzóállás. Két körben álló diplostemon porzókat találunk a szegfűfélék, a keresztesvirágúak és a virágos egyszikűek/pl liliomfélék, amarilliszek, tulipánok / növénycsoportjaiban.
Bonyodalom akkor jelentkezik, ha a fejlődés során a többkörös porzótáj valamelyik köre elvész, kiesik. Ha eredetileg két porzókör volt és az egyik valamilyen ok miatt hiányzik, akkor a virág monostemon, ha a korábbi három körből kettő maradt, akkor pedig obdiplostemon.. Ha a teljes porzótáj hiányzik, de a termőtáj megvan, akkor értelemszerűen egyivarú termős virágról beszélünk, ha mindkét ivarkör hiányzik, akkor pedig meddő virágról van szó.
A porzók természetes körülmények között váltakozva állnak/alternálnak/ a szomszédos virágkörök tagjaival. A helykihasználás így optimális A külső porzókör tagjai ezért a sziromlevelek közé esnek és a távolabbi csészelevekkel állnak fedésben/szuperponált-pozicióban/. Diplostemon porzóelrendezésnél ebből következően a külső porzókör episzepál/csésze feletti/ míg a belső epipetál/sziromlevél feletti/ helyzetben áll.
A virágokban előforduló kiesések, vagy összenövések, esetleges eltolódások, sokszorozódások azonban gyakran zavart okoznak a virágtagok logikusan levezethető helyzetében.