Egy klasszikus egyszerű eljárás, amely különböző növényi szervek – elsősorban levelek – teljes szöveti felépítésének fénymikroszkópos vizsgálatát teszi lehetővé azáltal, hogy a belső, tartalmi részek kioldásával, roncsolásával, eloxidálásával a vizsgálandó részt áttetszővé tesszük és így azt felülnézetből metszet készítése nélkül is tanulmányozhatjuk.
Fénymikroszkópban vizsgálni lehet a derített sejtek alakját, a szövetben előforduló kristályokat/a lúgos közeg miatt ezek megmaradnak/, a sejtfalvastagodásokat, a különböző epidermális képződményeket pl sztómák, trichómák mirigyszőrök, mirigypikkelyek stb.
A mikroszkóp finombeállító csavarjának/mikrométercsavar/ finom állításával a szövetek egymás alatti rétegei is tanulmányozhatók.
Az előkészítő fázisban a protoplazma élő anyagait alkoholos KOH-oldatban főzve kioldjuk, majd hidrogénperoxiddal oxidáljuk. A folyamatban a sejt élő anyagát / membránok, organellumok, szerves összetevők/ eltávolítjuk, azonban a sejtfal, a sejtfalvastagodások és a szervetlen oxalát és karbonát kristályok változatlanok maradnak. Az átlátszóvá tett szerv könnyen foszlik, szakadozik ezért a preparátumot gyakran merevítő fixáló oldatban tartják rövid ideig a fénymikroszkópos vizsgálat előtt.
A módszer gyors összehasonlító sejttani, szövettani vizsgálatok elvégzésére, továbbá egyszerű, pontos mikroszkópos mérésekre alkalmas.
Egyes fontos gyógynövénydrogok összehasonlító szövet- anatómiai vizsgálatánál is általánosan és gyakran alkalmazzák.