A protokorm egy merisztemoidokból fejlődő vegetatív szaporítást szolgáló sejtcsoport, amely elvétve spontán in vivo is keletkezhet trópusi epifiton orchideáknál. Tulajdonképpen egy vagy több rügykezdeményt tartalmazó általában gömb formájú szövetaggregátum, amelyből megfelelő körülmények között az anyanövénnyel genetikailag egyező un klón értékű utód/vagy utódok fejlődhetnek.
In vitro mesterséges feltételek között, – többnyire folyékony közegű tenyészetekben -alkalmas táptalajon és feltételek mellett a protokormok képzése sokszorozható( vegetatív multiplikáció). Az eljárás technológiai alapjait a francia kutató MOREL a múlt század közepén dolgozta ki. Azóta a trópusi orchideák mikorrhiza kapcsolat mentes vegetatív mikroszaporítása ezzel az eljárással történik.
A protokormokkal történő szaporítás orchideáknál a mikorrhiza kapcsolat már említett kiiktatása mellett több más előnnyel is jár: 1.- Laboratóriumban megvalósítható2.-Patogénmentes kiindulási anyagból kórokozó mentes utódok nevelhetők. 3.-Optimalizált feltételek mellett szinte korlátlan számú azonos genetikai hátterű anyag állítható elő.
4.-Az anyag hosszú ideig tárolható és könnyen szállítható..