A fogalom ritkán használt és könnyen összetéveszthető a monokarp( egy termőlevelű) termőtájjal és a magányos termést jelölő monokarpiummal(pl tökfélék). A monokarp(monocarpic-monokarpikus) növények azonban jól elkülönülő növénycsoport tagjai: életükben mindössze egyetlen egyszer hoznak termést ezt követően pedig elpusztulnak. Tágabb értelemben ide sorolható az összes rövid életciklusú efemer növény és a kétnyári növények zöme is( pl számos ismert zöldségféle).
A monokarpia leggyakrabban azonban a több évig( gyakran évtizedekig) élő, életük végén csak egyszer virágzó, termést érlelő és ezt követően elpusztuló fajok gyűjtőfogalma. Hazai kövirózsáink is ide tartoznak.
A dísznövény kertészek számos egyszer virágzó és termő broméliát ismernek, termesztenek, árusítanak. A hazánkban is jól ismert Agave fajok is monokarpikusak. Akár több évtizedik élnek, fejlődnek vegetatív állapotban és életük végén egyszer fejlesztenek többnyire hatalmas méretű virágzatot.
A pálmák( Arecaceae-Palmae) csoportjában szinte minden szár csúcsán virágzó faj életében csak egyszer virágzik, terem majd elpusztul.
Legendás hírű ezek közül az indiai ernyőpálma( Corypha umbraculifera). A Dél-Indiában és Sri Lankán honos robusztus pálma hatalmas 5m hosszú levélnyéllel és hasonló méretű tenyeresen tagolt levéllemezzel impozáns látvány. Törzsét az elpusztult óriási levelek visszamaradt alapjai vastagítják. A pálma életében mindössze egyszer virágzik úgy 60-80 éves korában. Csúcsán. a levelek koszorúja felett egy hatalmas 6-10m magas szétágazó virágzatot fejleszt, melyben sok millió virág fejlődik. A milliónyi, összességében több tonna tömegű csonthéjas termés beérése után a növény elpusztul.
A gyökeresen másféle életfelfogású helybeliek szerint a növény egy életen át készül erre a nem mindennapi teljesítményre, és életét áldozza ennek megvalósítására A fát ezért nagy tisztelet övezi pl Sri Lankán. Ritka virágzása ünnepi alkalom.