A tok változatos alakú, két vagy több termőlevélből, általában felsőállású magházból fejlődő, rendszerint sokmagvú egy vagy több üregű, száraz, felnyíló termés.A felnyílás különböző módon történik és ennek alapján csoportosítjuk a tokterméseket. Kopácsokkal nyíló tok – a kopácsok a felnyíláskor keletkező nagyobb termésfal részek.
A felnyílás létrejöhet a termőlevelek összeforradásai mentén – szepticid toktermés(pl. kikerics, nőszirom). A termővé összeforrt termőlevelek főerei mentén: lokulicid toktermés és mindkettő mentén – szeptifragilis toktermés.
A szeptifragilis tok
Gyakori toktermés típus, főleg a kétszikűeknél. Látszik, hogy a középen is összeérő válaszfalak és az esetleges álválaszfalak a termés belső terét részekre tagolják. A kopácsok száma a termőlevelek számának duplája.
Fedővel/ kupakkal / nyíló tok – a hosszúkás termés felső harmadában történik a felnyílás(pl az útifű félék-Plantaginaceae).
Lyukakkal/ likacsokkal/ nyíló tok – A termés felső részén szabályos körben pórusok képződnek, amelyeken a magok kiszóródnak( mák, pipacs, harangvirágok).
Fogakkal nyíló tok – A termés csúcsi részén fajra jellemző számú és alakú szabályos felnyíló karéjjal, amelyek korona szerűen helyezkednek el( szegfűfélék, kankalinok).
Becőszerű tok – hosszúkás keskeny két kopáccsal nyíló tok, a becőtől eltérően nem tartalmaz hártyás álválaszfalat, replumot( vérehulló fecskefű-Chelidonium)
Csalmatok – Fedővel nyíló tok elszáradt maradó csészelevelekkel körülvéve. A beléndek( Hyoscyamus niger ) érdekes termése.
Felfújt tok – Levegővel telt , üreges rendszerint egymagvú toktermés .A csúcsi részén nyílik fel( csörgőfa, hólyagfa)