A hetroblasztikus fejlődés során a hajtástengelyen egymás után megjelenő levelek mérete és alakja a fejlődés sorrendjében változik. Más alakúak és eltérő nagyságúak a sziklevelek, a primer lomblevelek, és a jóval később kifejlődő levelek. Heteroblasztia esetében az összetett levelű növények első levelei kevesebb levélkét tartalmaznak és kisebbek:
–Pl a lóbab/ Vicia faba/ primer összetett lomblevelei mindössze két levélkéből, a később megjelenők 4-6 levélkéből állnak. A kender/ Cannabis/ tenyeresen összetett levelei a fiatal csíranövényen kezdetben 3-, később 5-levéltagból állnak. A levélkék száma ezután is progresszíven emelkedik, a kifejlett kender növényeken általában 7-, vagy 9- tagúak az összetett lomblevelek.
— a fűfélék egymás után fejlődő levelei egyre hosszabbak, lemezük egyre szélesebb és általában a fajra jellemző maximális méret elérése után virágzik és hoz termést a növény.
A heteroblasztia bizonyos mértékű ellentéte a homoblasztia. A homoblasztikus fejlődésben a növényi szervek egyes fejlődési stádiumaiban az egymást követő alakok formájukat és méretüket tekintve folyamatosan változnak és ez a változás döntően mennyiségi jellegű/ általában csupán méretben megnyilvánuló különbség!/