A hajtástengely csúcsán elhelyezkedő hajtástenyészőkúp abbban különbözik a gyökér tenyészöcsúcstól, hogy nem képződik rajta a gyökérsüveghez hasonló védőszövet és megjelennek rajta a csúcstól távolodva egyre nagyobb és fejlettebb levélkezdemények( primordiumok), melyek eleinte a külső oldalukon gyorsabban nőnek és befelé hajolva borítják, védik a csúcsi régiót.. Ezekből bontakoznak ki később a fajra jellemző elrendeződésű és alakú levelek.
A csúcsi résztől távolodva egyes primordiumok hónaljában további dudorok fejlődnek, amelyekből a későbbi oldalhajtások alakulnak ki. Minden oldalhajtás egy adott levél hónaljában keletkezik és a hozzá tartozó levél az un támasztólevél védelmében indul fejlődésnek. A támasztólevél később gyakran lehull. A primordiumok és az oldalhajtás dudorok a hajtártenyészőkúp külső szövettájaiból, tehát exogén módon keletkeznek.
A hajtástenyészőkúp legfelső dudor mentes része a hajtáscsúcs(apex), amit apikális régiónak is neveznek. Ez a rész tartalmazza a növénytest hajtását gyarapító folyamatosan osztódó elsődleges merisztémáit a hajtáscsúcs- vagy apikális merisztémákat..