A tengelyből, esetleg az alsó ágakból eredő hajtáseredetű léggyökér,amely a növény alátámasztását , rögzítését szolgálja. Alaptípusai jól elkülöníthetők egymástól.
1.- A mocsaras laza talajú területeken, vagy az erős hullámverésnek kitett tengerparti mangrove zónában élő fajok módosult gyökerei, melyek a törzsből ill. az oldalágakból erednek és elérve a felszínt rögzítik, „kitámasztják” a rendszerint vékony hajlékony törzsű növényeket. A törzs oldaláról fejlődő gyökerek lefelé nőve a talajba fúródnak, ahol gazdagon elágaznak, és valódi táplálék felvételre alkalmas gyökereket is fejlesztenek.
2.- Zömmel a trópusi fügefáknál/ Ficus fajok/ az ágakból eredő lefelé csüngő néha függönyszerűen sűrű, el nem ágazó léggyökerek a talajt elérve egy idő múlva erősen megvastagodhatnak. Néhány gyökér ezek közül zömök oszlopos külsejű pillérekké fejlődik. Ezek a néha törzs vastagságú módosult gyökerek támasztják alá a hatalmas, messzire kinyúló közel vízszintes oldalágakat. Olyan erősen tartanak, hogy még az eredeti törzset is kiemelhetik a talajból.
3.-A koronagyökerek, vagy pányvázó gyökerek a hajtástengely alsó részén örvösen több emeletben is eredhetnek. Egyenesen oldalra futó elágazásokat nem fejlesztő gyökérágaik szinkron érik el a talajt és szinte kifeszítik a növényt. A kukorica pányvázó gyökereit a kukoricaföldek mentén járva könnyen megfigyelhetjük. Több trópusi mangrove pálmánál a pányvázó gyökérzet különös megjelenést eredményez. Ezeket a pálmákat gyakran „sétáló pálmák”-nak/ walking palm/ nevezik a helybeliek.
Do you have any video of that? I’d care to find out more details.