Ernyősvirágzat – umbella
Félgömb, vagy tányér alakú egyszerű nyílt, fürtös virágzat, melynél a virágzati főtengely csúcsi része rövid szártagú és a nóduszok összetolódása miatt a virágok közel egyenlő hosszúságú kocsányai látszólag egy pontból erednek.
A virágzat alapján, tövén gyakran fellevelek / gallérlevelek/ találhatók. A virágok általában a fürtös virágzatra jellemzően alulról felfelé és kívülről befelé haladva nyílnak.
Számos hagyma fajnak/ Allium/, a somféléknek/Cornaceae/ , a virágkákának/ Butomus/ egyszerű ernyővirágzata van.
Az ernyősvirágzatúak/ Apiaceae/családjában jellemző az összetett ernyő virágzat. Összetett ernyővirágzat esetén a részvirágzatokat tartó kocsányok erednek a főtengelyen, a virágok a magasabban álló kisebb részvirágzatokban, a másodlagos tengelyen ülő ún. ernyőcskékben találhatók.
Az ernyőket az eredési helyükön gyakran fellevelek, ún. gallérlevelek övezik, míg az ernyőcskék hasonló fellevelei a gallérkalevelek. Ezek előfordulása, esetleges hiánya, alakja fontos bélyeg az ernyősvirágú fajok meghatározásában.
A félgöb alakú ernyővirágzatban sok apró virág tömörül egyetlen nagy virág látszatát keltve és így feltünőbb a beporzó rovaroknak.
A virágok sugaras szimmetriája a peremvirágokban gyakran lesz részarányos, zigomorf, mert a szélső virágok külső szirmai megnyúlnak. A látványos hatást tovább fokozhatja a gallérlevelek megnagyobbodása, elszíneződése.