Kolléter – mirigygomoly
Epidermisz eredetű külső/exogén/ kiválasztást végző aránylag sok sejtből álló csoport. Mintegy 60 növénycsaládban írták le előfordulásukat. Alaptípusuk a találó magyar nevüknek megfelelően gombolyaghoz hasonlít, de előfordulnak faág-szerű, vagy ecsethez hasonló rendezett struktúrájú kolléterek is különösen az Apocynaceae és a Rubiaceae családok trópusi fajainál.
Leveleken és virágrészeken fejlődnek általában az adaxiális oldalakon. A gomoly szerkezetű kolléterek közepén parenchima sejteket találunk, melyeket megnyúlt epidermisz sejtek burkolnak. A kiválasztást ezek a felszíni bőrszövet sejtek végzik. A termelt ragadós nyálka(savas poliszacharidok) és polifenol vegyületeket tartalmazó váladék a sejtfalból kifutó plazmodezmákon( ektodezmák) jut ki a felszínre. Az ismert mirigyszőröktől, mirigypikkelyektől nem csak a nagyobb sejtszám, hanem a kiválasztás mechanizmusa is megkülönbözteti a kollétereket. A felületüket ugyanis nem borítja kuti-kula tányér, a kiválasztás így folyamatos.
A kiválasztott nyálka anyagoktól ragadós és a polifenolok gyors oxidációja miatt gyakran sötét színű szekrétum beboritja és védi a felszínt. A méhek kedvelt tápláléka, kaptáraikban a lárvák táplálására használt propolisz/ méhszurok/ alapja. A természetgyógyászatban is használják gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatása miatt. Valószínű a trópusi fajoknál szerepe lehet a levélszimbiózisok kifejlődésében és fenntartásában is.
- Ajánlott linkek :http://www.plantarium.hu/2011/12/szovettan-mirigypikkely/
- http://www.plantarium.hu/2012/01/alaktan-hajtas-rugypikkely/